Běh v barvách pro Přemečka 19.5.2018

Nápad uspořádat charitativní akci a vybrat tak co nejvíce finančních prostředků na Přemečkovu léčbu dostala Anetka Barcíková v lednu tohoto roku. Vidím to jako dnes, když mi volala do lázní Klimkovice, kde jsme v té době s Přemkem pobývali, a vychrlila na mě, co všechno vymyslela.  Celou dobu mluvila a mluvila a mně se okamžitě rozkutálely slzy po tváři z toho, že nám chce někdo pomoci. V té době nám chybělo 10 miliónů na to, aby mohl Přemek zahájit léčbu Spinrazou. Naštěstí o měsíc později přišel konečný verdikt pojišťoven, že dětem do 12let budou tuto léčbu hradit. Spadl nám obrovský kámen ze srdce a zároveň byla vykřesána veliká jiskra naděje, že to Přemda zvládne. Nicméně upustit od nápadu s charitativní akcí už nešlo a říkali jsme si, že by bylo fajn, kdyby se vybraly peníze alespoň na lázně, kdyby přišlo  třeba 200 lidí. ..

Všechny plány však předčily naše očekávání. To, co se povedlo tady v Uhlířově v den akce, nemá obdoby. Všech 89 organizátorů vědělo, co mají dělat, nikde se nevyskytl problém, netvořily se žádné fronty, všeho byl dostatek. Když ráno před závodem bylo registrováno 964 běžců, tak jsem lehce znervózněla, aby skutečně vše klapalo. Mé obavy se ukázaly jako zbytečné. Ve 14:30hod. se na startu seřadilo okolo 1500 běžců, kteří museli být na pětikilometrovou trať vpuštěni po skupinách v několikaminutových intervalech. Někdo to pojal běžecky, někdo trať klasicky ušel. O výsledky každopádně vůbec nešlo. Po 5kilometrovém závodě přišel na řadu dětský běh. Všichni registrovaní běžci obdrželi pamětní medaile a děti navíc ještě drobné dárky.

Po běhu následoval volný program – malování na obličej, skákací hrady, předvedly se hasičské vozy, ČČK s kurzem první pomoci a malování zranění, které je u dětí velmi oblíbené. Také se konala dražba věcí slavných osobností. Nejvyšší částka se však vybrala za měsíční pronájem auta Škody Superb v nejvyšší výbavě s plně automatickou převodovkou. Jak se sluníčko klonilo k západu, návštěvníci pomalu odjížděli domů. Dost se jich ale vrátilo na večerní diskotéku, která pokračovala až do druhé hodiny ranní.

Hlavními organizátory akce byli především náš pan starosta, Aneta Barcíková, její sestra Gabka Krakovská, která společně s Pavlem Krejčím měla na starosti běh, dále Zdeněk Martínek, Bobča Montagová a fotografka Lucka Urbánková. Nicméně bez obrovské podpory všech místních složek , celého zastupitelstva a vesnice by tato akce nebyla zdaleka tak vydařená. Takové podpory si nesmírně vážíme. Přípravy na akci byly zahájeny už několik dní předem. I v tyto dny se vás sešla spousta, abyste přiložili ruku k dílu. Heslo: „VŠICHNI BĚŽCI SPOJTE SE“ mělo pro Uhlířov význam: „UHLÍŘOVŠTÍ SPOJTE SE A POMOZTE PŘEMEČKOVI“. Všem vám z celého srdce děkujeme. Jste úžasní! A jistě vás zajímá, jaká je konečná částka této charitativní akce. Během sobotního dne se pro Přemečka vybralo celkem – včetně startovného, dražby a prodeje - půl milionu korun!!! Peníze použijeme na lázeňskou péči a ortopedické pomůcky, které jdou do desítek tisíc korun. Jenom pobyt v lázních výjde na 150 tisíc. Dítě má nárok na jeden takový pobyt ročně, ale to je málo a ke zlepšení Přemečkova zdravotního stavu by to nestačilo. Chodíme také rehabilitovat – něco nám hradí pojišťovna, většinu ale my sami, Přemek přitom musí dennodenně cvičit. A právě na rehabilitace jistě využijeme finanční prostředky vybrané 19.5.

Díky Vám všem byl ten den nezapomenutelný. Po celou dobu byla ve vzduchu cítit pozitivní energie, která nás neskutečně nabila. Ještě jednou děkujeme všem!

Fotogalerize z akce zde. .